Данни от мащабно изследване алармират за нужда от подобряване на здравето на юношите
Снимка: Guliver / iStock
Мащабно изследване бие тревога за необходимостта да се засилят усилията за подобряване на здравето и здравното поведение на юношите у нас, стана ясно на кръгла маса „Партньорства за по-добро здраве на децата в училищна възраст: проблеми, предизвикателства и решения“.
Тя бе организирана от Световната здравна организация, УНИЦЕФ, Институт за изследване на населението и човека към БАН и Министерство на здравеопазването. Основен акцент беше представянето на резултатите от проучването „Поведение и здраве при деца в училищна възраст – 2013/2014 г.” (Health Behaviour in School-aged Children – HBSC, www.hbsc.org).
Резултатите от данните на децата от 43 страни от Европа, САЩ и Канада очертават общите тенденции и потребности, които налагат целенасочени мерки и инвестиции във всички сфери: здравеопазване, образование, социална политика, и др.
Юношеският период е критичен за развитието на децата, свързан с много промени, емоции и разочарования, период на решения и овластяване. В същото време, често подрастващите са невидими в политиките и практиките за деца и младежи и професионалистите трябва да положат усилия да бъдат по-чувствителни и внимателни към сигналите, които те отправят, за да могат да отговорят на техните потребности, вълнения и очаквания.
Изследването в България е направено сред 4796 ученици от V, VII и IX клас (на 11, 13 и 15-годишна възраст), общо 311 класа от 163 училища. Някои от ключовите данни, представени kа форума:
• Най-честите оплаквания на анкетираните деца са изнервеност (36,8%), раздразнителност или лошо настроение (30,9%);
• Най-често консумираната храна са сладките неща (43,8%); следват ги зеленчуците (41,1%), плодовете (36,7%) и безалкохолните напитки, съдържащи захар (34,5%). Българчетата са на първите места по употреба на сладки храни и безалкохолни напитки със захар.
• Близо една четвърт от момчетата и 13% от момичета са с по-високо от нормалното тегло. Всекидневната физическа активност намалява с възрастта. При момичетата по-големият спад е между 11 и 13 години, а при момчетата – между 13 и 15 години.
• Българските юноши са на първите места по ежеседмична употреба на алкохол и цигари. Подобен е делът и в Малта, Италия, Хърватска, Унгария. Най-нисък е този дял при децата от Скандинавските страни.
• 30% от 15-годишните момичета пушат поне веднъж седмично, при момчетата процентът е 21%. Това поставя България на второ място след Гренландия. 77% от 15-годишните никога не са пробвали канабис. По честота на употреба обаче българските юноши са на челните места. Основна тенденция към по-честа употреба се забелязва сред децата от семейства с по-висок икономически статус, което има своето обяснение в по-добрите им финансови възможности от една страна, и от друга задоволеност, скука и желание за експериментиране.
• 40% от 15-годишните момчета и 21% от момичетата съобщават, че са имали сексуални контакти. При момичетата този дял е много по нисък от дела в страни като Унгария, Дания, Шотландия, Финландия, Швеция, Чешката република. В същото време средно 66% споделят (56% от момичетата и 66% от момчетата), че са използвали кондом при последния си сексуален контакт. Средната възраст на първия сексуален контакт за тези, които са имали такъв, е 14 години. Една трета от учениците твърдят, че са имали сексуален контакт за първи път на 13 години и по-рано.
• Учениците в България са сред първите десет страни по индикатор „училищен тормоз“.
Източник: Национална мрежа за децата
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари